فروش آنلاین فایل

علل افزایش 50 درصدی قیمت گوشی در بازار طی چند هفته اخیر چیست؟ - ژوانا

برای افرادی که قیمت محصولات روز دنیای فناوری را دنبال می‌کنند هر افزایش و کاهشی ملموس است. طی یکی دو هفته اخیر قیمت کالایی مهم مانند گوشی هوشمند و تبلت در بازار کشور به وضوح مشهود بوده که شاید اینطور تصور شود علت آن بازگشایی مدارس است ولی رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه در مصاحبه اخیر خود مواردی را مطرح کرده که جای تأمل دارند.

شیوع کرونا شاید بیشتر از هر صنفی به ارائه‌دهندگان خدماتی که به گسترش استفاده از خدمات آنلاین متکی بود کمک کرده است. یکی از لوازم بهره‌مندی از این شبکه‌ها ابزارهای دریافت و ارسال اطلاعات روی بستر اینترنت است که موبایل و تبلت مرسوم‌ترین آنها هستند. با توجه به بازگشایی مراسم میزان تقاضا برای این دست کالاها نیز افزایش یافته است.

نکته جالب توجه این است که این افزایش قیمت که همراه با افزایش نرخ ارز طی همین مدت بوده به حدی مبلغ نهایی برای خرید هر گوشی را افزایش یافته که برخی مشتریان توانایی خرید کالایی که در نظر داشتند را از دست داده‌اند و یا باید قید خرید محصول جدید را بزنند و یا باید گوشی یا تبلتی یک رده پایین‌تر و مسلماً با امکانات کمتر را بخرند.

نکته عجیب در این مورد آن است که رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه با اذعان به این موضوع که از یک ماه قبل تاکنون نرخ گوشی در بازار کشور بین 30 تا 50 درصد افزیش یافته است، در مصاحبه اخیر خود با ایلنا اعلام کرده است:

مشتری به این امید که بازار کنترل و نرخ ارز کاهش یابد تا بتوانند گوشی را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنند، در خرید تعلل کردند، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اکنون بازار با رکود قابل توجهی مواجه است.

افشار فروتن‌ لاریجانی این صحبت‌ها را در حالی مطرح می‌کند که از نظر او افزایش نرخ ارز و همزمان با آن افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت‌ها شده‌اند:

حجم تقاضا و نیاز کابران برای تهیه گوشی مصادف با افزایش قیمت شد، مشتری به این امید که بازار کنترل و نرخ ارز کاهش یابد تا بتوانند گوشی را با قیمت مناسب‌تری تهیه کنند، در خرید تعلل کردند، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و اکنون بازار با رکود قابل توجهی مواجه است.

رئیس انجمن صنفی فروشندگان تلفن همراه، سیم کارت و لوازم جانبی در ادامه تصریح کرد:

عرضه کننده عمده نیز بعضا بدنبال گران کردن گوشی، از عرضه سرباز زد و تمام این اتفاقات دست به دست داد و در بازار نابسامانی ایجاد کرد و قیمت افزایش پیدا کرد. اکنون علیرغم اینکه باید شاهد رونق و افزایش سطح تقاضا باشیم این اتفاق به دلیل افزایش نرخ نیفتاده است. برای نمونه گوشی پر تقاضا و پرفروش برای دانش آموزان از 2 میلیون و 950 هزار تومان در دو هفته قبل به 3 میلیون و 800 هزار تومان رسید، نرخ تبلت نیز متاثر از نوسانات ارز افزایش یافته است.

گمانه‌زنی احتکار در بازار گوشی هوشمند نیز طی این دوران به شدت افزایش یافته است. فروتن در این مورد معتقد است که امکان سوءاستفاده در این شرایط وجود دارد:

در هر حال ما همه گونه فعال صنفی داریم، ممکن است برخی از شرایط موجود سوءاستفاده کنند و اگر شخص غیرمنصفی باشد احتمال احتکار وجود دارد. اما در کل با توجه به اینکه واردات از مبادی رسمی و رجیستر صورت می‌گیرد، احتکار و قاچاق کم است، چون از مبادی ورودی مشخص می‌شود چه میزان کالا وارد و چه میزان در بازار عرضه شده است. آیا واردات حجم تقاضا را پوشش داده یا خیر؟ در این صورت می‌توان محاسبه کرد که درصد احتکار چقدر است.

مسیر قبل از احتکار، واردات گوشی به کشور است و به نظر رئیس انجمن صنفی فروشندگان گوشی در کشور، روند کند واردات نیز یکی از عواملی است که باعث افزایش قیمت‌ها شده است:

گمرک کار قانونی ترخیص انجام می‌دهد قطعا با توجه به شرایط موجود سعی بر این است که در سریع‌ترین زمان ممکن کالا ترخیص و به دست مصرف‌کننده برسد، ولی اینکه آیا واردکننده بعد از ترخیص، کالا را وارد چرخه مصرف می‌کند یا خیر، جای بررسی دارد.

در انتها فروتن لاریجانی معتقد است که گران‌بودن گوشی و احتکار فقط به ضرر خریدار نیست و فروشندگان جزء هم از آن متضرر می‌شوند. در این مورد تنها واردکننده و عرضه کننده عمده است که سود می‌برد و طبق معمول همه بار مشکلات بر آخرین حلقه بازار که مشتری (و شاید عرضه کننده خرد) باشد وارد می‌شود.

بازدید : - بار دسته بندی : گوشی موبایل تاريخ : 18 سپتامبر 2020 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.