دریچه تکنولوژی

IBM با پردازنده کوانتومی Eagle برتری کوانتومی را ممکن کرد - ژوانا

شرکت IBM روز دوشنبه اعلام کرد که یک تراشه کوانتومی جدید طراحی کرده که مقدمات برای تحقق برتری کامپیوترهای کوانتومی از کامپیوترهای کلاسیک در دو سال آینده را فراهم خواهد کرد. به گفته IBM، این پردازنده کوانتومی که Eagle نام گرفته، از 127 کیوبیت تشکیل شده است.

 کیوبیت‌ها واحدهای پردازش کوانتومی بوده و مانند بیت در کامپیوترهای کلاسیک عمل می‌کنند. مهم‌ترین نکته در مورد کیوبیت‌ها که برای پردازنده‌های کوانتومی امکان رسیدن به سرعت‌های پردازش بسیار بالا را فراهم می‌آورند را باید قابلیت اتخاذ حالت 0 و 1 به صورت همزمان و مطابق اصول برهم‌نهی و تله‌پورت مکانیک کوانتوم دانست.

با این حال ساخت کیوبیت‌ها بسیار سخت بوده و نگه داشتن مواد مورد استفاده به عنوان کیوبیت در حالت کوانتومی، نیازمند دمای بسیار پایین و اعمال کنترل بالا روی آن‌ها است. در حال حاضر یکی از قدرتمندترین تراشه‌های سیلیکونی جهان یعنی اپل M1 Max از 57 میلیارد ترانزیستور تشکیل شده و تراشه کوانتومی Eagle برای اولین بار به بیشتر از 100 کیوبیت دست پیدا کرده است.

IBMQC2.jpg

این تراشه 127 کیوبیتی در تئوری قادر خواهد بود بهتر از هر ابرکامپیوتر کلاسیکی به پردازش داده‌ها بپردازد، اما IBM هنوز بنچمارکی برای اثبات این ادعا ارائه نکرده است. با این حال این شرکت گفته که کیوبیت‌های مورد استفاده در این تراشه قادرند به میزان 300 میکروثانیه در حالت کوانتومی، به معنی قابل کنترل بودن از طرف اپراتور، ایزوله بودن نسبت به دنیای بیرون و در دمای بسیار پایین، بمانند که سه برابر رکوردهای پیشین این عرصه به شمار می‌رود.

IBM گفته که تکنیک جدیدی برای ساخت این تراشه‌ها یاد گرفته و به کمک آن کیوبیت‌های بیشتری را در یک کامپیوتر کوانتومی جای خواهد داد. این شرکت می‌خواهد تعداد کیوبیت‌ها را در سال 2022 با تراشه Osprey به 433 عدد و در سال‌های بعد از آن با تراشه Condor به 1121 عدد برساند.

هرچند یک کامپیوتر کوانتومی پایدار با این قدرت قادر خواهد بود دیتایی که پردازش آن ممکن است برای یک پردازنده کلاسیک میلیاردها سال زمان ببرد را در چند ثانیه یا چند دقیقه پردازش نماید، بسیاری اعتقاد دارند که تا رسیدن به پایداری زمان زیادی مانده و پردازنده‌های کوانتومی باید تا آن روز در کنار پردازنده‌های کلاسیک به کار خود ادامه دهند.

بازدید : - بار دسته بندی : پردازنده تاريخ : 15 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.